×

نیاز به مشاوره دارید ؟

شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

  واحد سیار

  دسته بندی: رژی / واحد سیار /
  1402-03-30

  واحد سیار

  جهت ضبط و پخش برنامه‌­هایی که در خارج از استودیوهای تلویزیونی تولید می­‌شوند، باید از امکانات واحد سیار استفاده کنیم.

  واحد سیار در واقع یک اتاق فرمان و رژی قابل حمل است که تجهیزات صداوتصویر، اغلب در آن (یک اتومبیل) تجهیز می‌شوند.

  واحدهای سیار از ون­‌های کوچک (OB Van) با سه یا چهار دوربین جهت ضبط و پخش برنامه­‌های تلویزیونی و لایواستریم استفاده می‌کنند. همچنین جهت پخش بزرگترین رویدادهای ورزشی و زنده در جهان، از تریلرهای بزرگ (Streamline) که دارای 30 دوربین یا بیشتر هستند، استفاده می‌شود.

  OB VAN

   

  تجهیزات

  تجهیزات واحدسیار شامل دوربین، میکسر تصویر، میکسر صدا، انواع ضبط‌کننده‌های (Recorders) صدا و تصویر، مانیتورینگ صدا و تصویر و نیز سیستم­‌های پلی‌­اوت (play out) و پخش فایل و CG می‌‌­شود.

   

  تجهیزات واحدسیار

  سیستم برق‌رسانی

  در واحد سیار، به این صورت است که برق AC از طریق کابل دو یا سه فاز وارد واحد می‌شود. ابتدا برق به داخل محافظ برق (استابلایزر) هدایت شده و پس از آن وارد منبع تغذیه بدون وقفه (UPS) می‌شود تا علاوه بر تنظیم و تثبیت شبکه ورودی، مانع از نفوذ اختلال و نویز برق به تجهیزات داخلی شود. مهم‌ترین کارایی UPS این است که در صورت قطعی برق شهر، بلافاصله UPS وارد مدار می‌شود و برق مصرفی لازم را تامین می‌کند. همچنین بدنه تجهیزات واحد باید وصل به زمین (ارتینگ) شوند تا در صورت ورود نشتی جریان به مدار الکتریکی، این نشتی توسط سیم ارت به زمین منتقل شود.

  کاربرد

  از کاربردهای واحد سیار می‌توان به ضبط و تدوین یک برنامه یا رویداد و همچنین پخش زنده اشاره کرد. از سویی پخش زنده نیز یا به صورت ارسال تصاویر در پلتفرم­‌های اینترنتی و یا پخش تلویزیونی می‌­باشد که برای هر مورد باید تجهیزات ارسال تصاویر مربوطه در اختیار قرار گیرد.

  پخش زنده در واحدسیار

  نظرات کاربران

  برای ارتباط با مدیافای پیام خود را همین الان برای ما ارسال کنید