×

نیاز به مشاوره دارید ؟

شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند

  لایو

  استریمینگ چیست؟

  1402-03-07

  احتمالا تا به حال چندین بار کلمه استریم و یا استریمینگ را شنیده اید. اما می‌دانید استریم چیست و تاریخچه آن به چه صورت است؟

  در گذشته وب سایت‌ها تنها متشکل از صفحات ساده همراه با یک یا دو عکس بودند. اما امروزه، هر فرد با داشتن ارتباط اینترنتی با سرعت مناسب می‌تواند از طریق اینترنت فیلم‌های با کیفیت تماشا کند و یا تماس تصویری برقرار کند. تکنولوژی به نام استریمینگ تمام این موارد را ممکن کرده است.

   

  مفهوم استریمینگ

  استریمینگ در واقع  یک راه انتقال است، انتقال پیوسته‌ی فایل های صدا و تصویر از سرویس دهنده یا سرور به خدمات گیرنده یا کلاینت. به عبارت ساده تر وقتی تماشاچی به تماشای تلویزیون در اینترنت می‌نشیند و یا از طریق دستگاه های متصل به اینترنت به یک پادکست گوش می‌دهد در واقع استریمینگ اتفاق می‌افتد. تکنولوژی استریمینگ، کمک می کند فایل مدیایی که در سیستم کلاینت در حال اجراست، در فضایی خارج از سیستم او ذخیره شود و در هر لحظه مقداری از آن از طریق اینترنت منتقل گردد.

  استریم

   

  تفاوت دانلود کردن و استریمینگ

  استریمینگ به صورت بلادرنگ و در لحظه اتفاق می‌افتد و بسیار کارآمد تر از دانلود فایل مدیاست. اگر یک فایل ویدیویی دانلود شود یک نسخه از آن بر روی هارد دیسک (فضای ذخیره سازی) دستگاه مقصد ذخیره می شود. همچنین تا زمانی که عملیات دانلود فایل کامل نشده باشد، امکان اجرای آن وجود ندارد. اگر همان فایل برای دانلود، استریم شود، مرورگر وب ویدیو را بدون اینکه آن را کپی یا ذخیره کند اجرا می‌کند. به این ترتیب به جای اینکه کل فایل را به یکباره بگیرد، در هر لحظه تعداد بیت کمی از ویدیو را دریافت می‌کند. و اطلاعاتی که مرورگر می‌گیرد در دستگاه گیرنده ذخیره نمی‌شود.

  به تفاوت میان دریاچه و یک نهر فکر کنید:

  در هر دو آب وجود دارد. حتی یک نهر ممکن است به اندازه دریاچه آب داشته باشد. اما تفاوت آن‌ها در این است که در یک نهر یا رودخانه کل آب در یک لحظه یک جا نیست. فایل ویدیویی دانلودی مانند دریاچه است که حجم زیادی از فضای ذخیره سازی اشغال را می‌کند. همانطور که مدت زمان زیادی برای انتقال کل آب دریاچه مورد نیاز است دانلود فایل ویدیویی نیز ممکن است زمان زیادی به طول بیانجامد. استریم ویدیو نیز مانند جریان یک رودخانه، داده‌های ویدیو را به صورت پیوسته با سرعت به مرورگر کاربر می‌رساند.

   

  کاربردهای استریمینگ

  امروزه بسیاری از بازی‌های اینترنتی به صورت گروهی و پخش زنده انجام می‌شود. بدین صورت که صدا و تصویر مربوط به هر بازی مربوط به هر شخص، برای سایر افراد بازی ارسال می‌شود و کاربران می‌توانند با یکدیگر تعامل و همکاری داشته باشند.
  به این ترتیب امروزه به کمک تکنولوژی استریمینگ و در بستر اینترنت بدون نیاز به فضای ذخیره‌سازی زیاد می‌توانیم از تماشای فیلم و شنیدن موسیقی لذت ببریم، با دوستان خود در سراسر جهان در تماس باشیم و با افراد مختلف در سرتاسر دنیا بازی کنیم و از آن لذت ببریم.

  game

   

  معایب استریم

  در حالی که پخش محتوا از طریق استریم بسیار راحت و پرکاربرد می‌باشد، ملاحظاتی نیز دارد که برای کسانی که به دیدن فیلم با کیفیت بالا عادت کرده‌اند، ممکن است اندکی آزار دهنده باشد.

  در صورتی که سرعت اینترنت شما به اندازه کافی نباشد، ممکن است محتوای در حال پخش، در هر لحظه متوقف و مجددا شروع به پخش کند. همچنین با توجه به نوع پروتکل ارسال استریم، احتمال دارد در حین پخش با توجه به سرعت اینترنت، کیفیت محتوا افت پیدا کند. همین امر رضایت کاربر را از تجربه مشاهده ویدیو زنده، تحت تاثیر قرار می‌دهد.

   

  نظرات کاربران

  برای ارتباط با مدیافای پیام خود را همین الان برای ما ارسال کنید