میکسر

تولید یک برنامه زنده و جذاب نیازمند تصاویر و صداها و نورهای مختلف از منابع گونگون است.میکسر یا سوییچ تجهیزی است که همانگونه که از نام آن پیداست وظیفه ترکیب چندین منبع ورودی را دارد.این منابع می‌توانند در استودیو از نوع صدا، تصویر و یا نور باشند که باید توسط یک فرد ماهر کنترل شوند.

فردی که مسئول کنترل و انتخاب منابع تصویری است معمولا کارگردان نامیده می‌شود همچنین صدابردار وظیفه انتخاب و تنظیم منابع مختلف صوتی را برعهده دارد.

منابع تصویر می‌توانند شامل تصاویر خروجی از دوربین‌ها، تصاویر و فایل‌های از پیش ضبط شده که بوسیله نرم‌افزاری معروف به پلی اوت پخش‌می‌شوند و یا تصاویر دریافتی از بستر شبکه و اینترنت باشند.

میکسرهای تصویر امروزه به دو دسته سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تقسیم می‌شوند که میکسرهای سخت افزاری باتوجه به هزینه بسیار بالا برای اهداف بسیار حساس و با ورودی‌های با تعداد بالا استفاده می‌شوند.

اما میکسرهای نرم‌افزازی جهت کاربردهای معمول و باتعداد کم باتوجه به هزینه پایین گزینه مناسبی می‌باشند و همانطور که از نام آن‌ها پیداست یک نرم‌افزار بوسیله ورودی‌هایی که به سیستم رایانه متصل هستند وظیفه انتخاب و کنترل تصویر خروجی را بر عهده دارد.

یکی از مسائل مربوط به میکسرهای نرم‌افزاری نیاز به یک دستگاه جانبی و یا مبدل به نام کارت کپچر است که وظیفه تبدیل منابع مانند SDI، HDMI و غیره به ورودی‌های سیستم از جمله USB،  تاندربولت ویا ورودی به صورت سخت افزاری به مادربرد سیستم است.    

میکسر نرم افزاری
میکسر تصویر
میکسر صدا